Tube Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (48)
- (51)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (35)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (1)
- (50)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (20)
- (1)
- (31)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (38)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (31)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (1)
- (13)
- (4)
- (46)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (86)
- (1)
- (3)
- (5)
- (10)
- (1)
- (20)
- (5)
- (14)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (1)
- (57)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (15)
- (20)
- (11)
- (4)
- (14)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (58)
- (2)
- (19)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (5)
- (56)
- (7)
- (10)
- (9)
- (9)
- (1)
- (3)
- (236)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (48)
- (14)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (18)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (50)
- (11)
- (12)
- (190)
- (1)
- (9)
- (6)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (25)
- (226)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (192)
- (1)
- (2)
- (11)
- (27)
- (2)
- (3)
- (36)
- (2)
- (10)
- (4)
- (29)
- (2)
- (57)
- (16)
- (9)
- (6)
- (8)
- (139)
- (8)
- (33)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene-Filled Test Tube Peg Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hold sample collection tubes, reaction tubes and test tubes with these polypropylene test tube peg racks. Suitable for drying glass plates and chromatography plates.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Peg Rack |
| No. per Case | 8 |
| Material | Filled Polypropylene |
| No. per Pack | 2 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Eppendorf™ Tube Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimize workflow with Eppendorf™ Tube Racks that are ideal for sample processing, transport, and short- to mid-term sample storage.
| Product Type | Test Tube Stand |
|---|---|
| Stackable | Yes |
| Material | Polypropylene |
BRANDTECH™ BRAND™ Polypropylene Test Tube Racks
Constructed of sturdy polypropylene. Test Tube Racks include alphanumeric positions for easy sample identification. Racks are stackable, non-conductive, and will not float in water baths.
| Width (English) | 4.96 in. |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Rack |
| Length (English) | 10.43 in. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (Metric) | 7 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 4.12 in. |
| Length (Metric) | 24.8 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 9.75 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 10.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Dimensions (L x W x H) | 9.75 x 4.12 x 2.75 in. (24.8 x 10.5 x 7 cm) |
| Product Type | Test Tube Grip Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 2.75 in. |
Fisherbrand™ One-Well Wire Tube Rack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
One-Well Wire Tube Rack holds conical and round bottom tubes for small space requirements.
Globe Scientific TUFFBLOK Interlocking Racks
Link multiple racks together for a custom rack solution, offers 4 sides for various sized tubes
| Product Type | Tube Rack |
|---|---|
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 4, 12, 32, 32 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (50 mL),Tubes (15 mL),Tubes (1.5 mL),Tubes (0.5 mL) |
Bel Art™ Poxygrid™ 50 mL Centrifuge Tube Rack
Bel-Art™ Poxygrid™ Centrifuge Tube Rack organizes tubes for storage and processing.
| Product Type | Centrifuge Tube Rack |
|---|---|
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Blue |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (50 mL) |
Heathrow Scientific™ 60-Place Fold and Snap Tube Rack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fold and Snap Test Tube Rack is economical, durable, easy-to-assemble, and simple to fold.
Bel Art™ Poxygrid Test Tube Rack
Chemical and corrosion-resistant steel wire racks are coated with heat-cured epoxy. Orange racks can be used for biohazard warning, yellow for radioactive warning
| Height (Metric) | 10.2 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Test Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Blue |
| Material | Steel Wire |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Test Tubes |
Fisherbrand™ Floating Test Tube Racks
Eliminate expensive plastic floating racks with economical polyfoam floating racks.
| Product Type | Tube Rack |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Polymer Foam |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Invitrogen™ SampleRack (for DynaMag™-5 magnet)
Replace or supplement magnets SampleRacks when using the DynaMag-5 magnet or when processing more than eight samples at a time.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Nunc™ Conical Tube Rack
Fit most centrifuge tubes in the tightness-tested Thermo Scientific™ Nunc™ Conical Tube Rack.